Kapaklı Kombi Petek Temizliği

Kapaklı Kombi Petek Temizliği özen gerektiren ve aksatılmaması gereken bir temizliktir. Petekler odaya ısı enerjisinin yayılmasını sağlayarak sıcaklığı arttıran, kış aylarının en gerekli aracıdır. Petekler ısı enerjisi yaydıkları ve bunu yaparken sıcak sudan yardım aldıkları için, petek içlerinde tortullaşma ve kireçlenme gibi çözünümler olabilir.

Tortullaşma ve kireçlenme ısı enerjisinin yayılmasını büyük ölçüde engelledikleri ve kış aylarında 5 derecede çalıştırdığımız kombilerin, ancak 1 derecede ısı vermesini sağladığı için tehlikelidir. Çünkü hem faturalar çok yüksek gelmektedir, hem de beklenilen sıcaklık elde edilememektedir.

Kapaklı Kombi Petek Temizliği her sene yaptırılması gereken ciddi bir iştir. Kış aylarında yapılan bu temizlik, ev halkını zorlayabileceği gibi, çıkardığı temizlik de başa çıkalamaz olabilir. Yazın sıcakta sularla uğraşmak çok zor olmayacaktır ama kışın bu iş, ev halkının hasta olmasına ve günlük rutinlerinin aksamasına neden olabilir.

Kapaklı Kombi Petek Temizliği yılda bir kez, kış çıkışında yaptırılmalıdır. Aksatılan yıl süresi en fazla 1 sene ile kalmalı, yani en geç 2 senede bir kez bu temizlik yaptırılmalıdır. Ev halkının bir olup kendi başına da halledebileceği bu temizlik oldukça zordur ve bazen tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle bilirkişiler tarafından yapılması ve yılda bir kez buna belirli bir bütçe ayırılması oldukça doğru olacaktır.

Temizliği yapılmayan kombiler, bir süre sonra uğultular çıkarmaya ve ardından çok fazla ısınmaya da başlayabilir. Boruların patlamasına neden olabilecek bu oluşumlar, evi su basması ya da kaloriferin yanında bulunan kişiyi sıcak suyla yakması gibi sonuçlar doğurabilir.

Kapaklı Kombi Petek Temizliği peteklerin içerisine atılan kimyasal yoluyla kolayca gerçekleştirilmektedir. Kimyasalların çözdüğü tortular ve kireçler boruların içerisinden büyükçe bir kovanın içerisine aktarılır ve bu işlem peteğin iyice temizlenmesi için birkaç kez tekrar edilir. Ardından durulama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem yapılırken her petek tek tek temizlenir ve kesin bir temizleme sağlanır. İşlemin yapıldığı yerlerde oluşacak kirlenme, ev sahibi tarafından temizlenecektir, bu nedenle biraz zahmetli olabilir ama yine de bu işi kış ortasında yapmaktansa, kış çıktıktan sonra tüm bu işlerle uğraşmak daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın